Trochę przeciągaliśmy publikację letnich rozgrywek Cyklu SummerTime, ale w końcu udało się dopiąć wszystkie daty i kwestie organizacyjne. Dłużej was trzymać napięciu nie będziemy. Zatem w trybie niezwłocznym przedstawiamy wam serie turniejów snookerowych we wszelakich odsłonach jak i zawodów poolbilardowych w mniej czy bardziej popularnych odmianach. Cykl SummerTime 2019 zakończy się prawie miesiąc wcześniej, bo na przełomie sierpnia i września. W planach 12ft jest wrześniowe odświeżenie klubu, co oznacza mały remoncik a więc i chwilowe zamknięcie. Tak czy owak letni program jest obszerny, każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. Formuła Cyklu SummerTime nie uległa zmianie. Zawodnicy rywalizują w zawodach zdobywając punkty do klasyfikacji snookerowej lub poolbilardowej. Dla najlepszej szesnastki z każdego rankingu przewidziany jest udział w turniejach finałowych.

 

plakatsummertime2019Z powodu krótszego kalendarza Cyklu SummerTime w tym roku nie załapało się kilka imprez znanych z poprzednich lat. Idąc jednak za głosem popularności poszczególnych turniejów, na rok 2019 wypadły te turnieje, które miały najniższą frekwencje, a zatem i zainteresowanie. Konkludując - licząc z turniejami finałowymi, mamy w planach rozegrać osiem turniejów SNOOKEROWYCH, cztery turnieje POOLBILARDOWE oraz jedne zawody w bilard angielski, zaliczane do klasyfikacji snookerowej. Krótszy kalendarz to również powód, przez który tego lata nie będziemy mieć nowości wśród turniejów. Z nowości zeszłego lata na ten rok utrzymał się bilardowy turniej deblowy w odmianę 8 bil.

Oczywiście nadal utrzymujemy specjalny zapis w regulaminie, który rokrocznie interesuje conajmniej kilku zawodników. Mowa o regule, w myśl której zawodnik najwyżej sklasyfikowany w rankingu snookerowym po ostatnim turnieju (Finał SummerTime nie jest w ranking wliczany), ma prawo przystąpić od razu do pierwszej ligi w jesiennej edycji Ligi Snookera 12ft. Już na tym etapie w kuluarach się mówi o przynajmniej dwóch kandydatach, którzy w ten sposób chcą skrótem trafić do najwyższej klasy gier w Lidze.

 

 

Do turniejów zgłosić się można przez następujące sposoby:

 -   drogą telefoniczną: 889-712-019
 -   drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu)
 -   na facebooku poprzez dołączenie do odpowiedniego wydarzenia

 

 

Tak prezentuje się pełne kalendarium Cyklu SummerTime:

  6 - 7 lipca :  2vs2  
  6 - 7 lipca :  Debel 8 bil  
  12 - 14 lipca :  Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski  
  20 - 21 lipca :  Snooker Plus  
  27 lipca :  Bilard Angielski  
  28 lipca :  14 / 1  
  3 - 4 sierpnia :  12ft Cup  
  10 - 11 sierpnia :  Handicap Poznań Open  
  17 - 18 sierpnia : Team Grand Prix  
  24 sierpnia :  9 bil  
  25 sierpnia :  6red  
  31 sierpnia :  Finał SummerTime  
  31 sierpnia - 1 września :  Finał SummerTime  

 

 

Poniżej znajdziecie opisy oraz podstawowe reguły organizacyjne letnich turniejów. Najdrobniejsze informacje jak system rozgrywek, rangę turnieju czy punkty do zdobycia w poszczególnych zawodach znajdziecie z kolei w regulaminie Cyklu SummerTime, z którym gorąco zalecamy się zapoznać.

 


2vs2

2cs2
TERMIN
6 - 7 lipca

ZAPISY
zakończone

ROZSTAWIENIE
losowe

OPŁATA STARTOWA
30 zł od osoby

Na otwarcie Cyklu SummerTime pojawia się jeden z najpopularniejszych letnich turniejów. W turniej deblowy zagramy już po raz dziewiąty. Zawody są specjalizacją duetu Wiktor Doberschuetz / Tytus Pawlak, gdyż to oni najczęściej zwyciężali w tych zmaganiach. Gwoli przypomnienia - drużyny są dwuosobowe a podczas frejma zawodnicy uderzają naprzemiennie. Wyjątkiem jest chybienie - gdy jest ono wywołane, z pozycji snooker wychodzi cały czas ten sam zawodnik. Jest to jeden z głośniejszych turniejów, gdyż konsultacje podczas meczu są jak najbardziej dozwolone a nawet wskazane, z czego skwapliwie korzystają zawodnicy. Zawody te wyróżniają się na tle innych - wymagają rzeczy niebywałej jak na snookera - współpracy drużynowej. Przy każdym wbiciu trzeba mieć na uwadze umiejętności partnera z drużyny, aby odpowiednio mu spozycjonować białą bilę do kontynuowania brejka. Większość meczów tych zawodów będziemy rozrywać w niedzielę.

 

 

summer time 2018 8debel
Debel 8 bil

TERMIN
6 - 7 lipca

ZAPISY
zakończone

ROZSTAWIENIE
losowe

OPŁATA STARTOWA
25 zł od osoby

Po raz drugi w historii 12ft zagramy w drużynowy turniej poolbilardowy. Rozgrywaną odmianą będzie ponownie 8 bil. Dla bilardzistów związanych z klubem będzie to nierzadko pierwsza okazja poznać nowy rodzaj stresu meczowego. Dotychczas jak komuś nie idzie w zawodach jest zazwyczaj zły na siebie. Tu będzie można poczuć presję wyniku i złość partnera z drużyny. Kto sobie z tym bezproblemowo poradzi? Zawody te będą rozgrywane rownolegle z turniejem deblowym w snookera 2vs2, stąd duże prawdopodobieństwo, że te same pary zawodników będą występować w obu turniejach. Jeśli dodamy, że w obu turniejach najprawdopodobniej będą rozgrywki grupowe - pary te będą miały sporo grania pierwszy weekend SummerTime. Większość meczów tych zawodów zostanie rozegrana w sobotę.

 

 


Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski

omw2017
TERMIN
12 - 14 lipca
ZAPISY
zakończone
ROZSTAWIENIE W KOLEJNOŚCI
  • wg rankingu PLS TOP16
  • wg rankingu 1LS
  • wg rankingu PORS
  • wg najwyższego miejsca osiągniętego kiedykolwiek w Lidze Snookera 12ft
  • nigdzie niesklasyfikowani – wg kolejności zgłoszeń
OPŁATA STARTOWA
  • 30 zł - kobiety i uczestnicy ostatniej edycji Ligi Snookera 12ft (WIOSNA 2019)
  • 40 zł - pozostali
Crème de la crème poznańskiego snookera. Najważniejsze zawody, z najlepszymi zawodnikami, z najwyższymi brejkami, z największymi emocjami. Nie ma lepszej okazji by w stolicy Wielkopolski zobaczyć na żywo snookera, który jest najbardziej zbliżony do tego na Eurosporcie. To właśnie w OMW padały najwyższe brejki w historii klubu 12ft wbijane przez zawodników z wieloma tytułami snookerowych mistrzów Polski różnych kategorii. Rekord pobił dopiero Ariel Trębocha w zeszłorocznym Finale SummerTime. Mistrzem Wielkopolski w zeszłym roku został Paweł Rogoza, który w stojącym na wysokim poziomie finale pokonał 3:1 Macieja Relicha. Turniej trwa od piątku, jednak zamiejscowi zawodnicy mogą liczyć na rozpisanie w turnieju od soboty. Strój regulaminowy na turnieju nie jest obowiązkowy, jednak wskazany jest na rozgrywki sobotnie i niedzielne.

 

 


Snooker Plus

snoplus
TERMIN
20 - 21 lipca

ZAPISY
zakończone
ROZSTAWIENIE
losowe

OPŁATA STARTOWA
20 zł

Brejk ponad 30 punktów za pomocą 4 bil? Przegrywasz 40. punktami i wchodząc na sekwens kolorów masz jeszcze niezłe szanse na wygranie frejma? Takie rzeczy tylko w Snookerze Plus. Dwie dodatkowe bile: pomarańczowa za 8 pkt, fioletowa za 10 pkt, potrafią bardzo szybko zniwelować bardzo dużą przewagę przeciwnika. Max wynosi 210 punktów a do wbicia setki potrzeba "tylko" 19 bil. Co ciekawe - nie ma odmiany, w której łatwiej stawia się snookery. Wyobraźcie sobie ostatnią czerwoną na stole i nie sześć, a osiem bil kolorowych, za którymi można chować białą bilę. Jest to odmiana snookera wymyślona przez legendarnego Mistrza Świata - Joe Davisa. Każdy kto ma ochotę na sporą porcję zabawy oraz na rzeczywiste spotkanie się z historią snookera przy stole - zapraszamy w trzeci weekend lipca.

 

 


Bilard Angielski

BA
TERMIN
27 lipca

ZAPISY
zakończone

ROZSTAWIENIE
losowe

OPŁATA STARTOWA
20 zł

Etatowi snookerzyści obserwujący okazjonalne gierki bilarda angielskiego w klubie 12ft nie mogą do końca zrozumieć jak gra z jedynie trzema bilami na stole może dawać tyle radości. Rzeczywiście - bilard angielski zdobył już skromne grono graczy, które nie zapomniało o tej starej dyscyplinie bilardowej i od czasu do czasu w nią pogrywa. Jako, że w bilard angielski i w snookera gra się na tym samym stole, to bilard angielski jest zaliczany do klasyfikacji snookerowej, mimo że z zasadami snookerowymi ma niewiele wspólnego. W skrócie przypominając: każdy z zawodników ma swoją bilę rozgrywającą. Jeden uderza białą, drugi zółtą. 2 punkty otrzymujemy za wbicie bili przeciwnika, wbicie swojej bili o bilę przeciwnika lub za kanon. 3 punkty otrzymujemy za wbicie bili czerwonej, lub wbicie bili swojej o bilę czerwoną. Zasady proste a zabawa przednia!

 

 

141
14 / 1

TERMIN
28 lipca

ZAPISY
zakończone

ROZSTAWIENIE
wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani
według kolejności zgłoszeń

OPŁATA STARTOWA
25 zł

W Cyklu SummerTime odmiana 14/1 zadomowiła się na dobre, co spowodowało powstanie sporej grupy fanów tej odmiany w 12ft. Gra poobilardowa inna niż wszystkie. W Polsce mało, a w USA bardzo popularna odmiana. To forma pośrednia między tradycyjnymi odmianami bilardowymi a snookerem. W czternaście plus jeden, tak jak w snookerze gramy na punkty i wbijamy brejki. Każda bila liczona jest za 1 punkt a idea kontynuowania brejka, gdy bile kończą się na stole polega na tym, że gdy ostania kula pozostaje do wbicia i przywracany jest na stół nowy trójkąt (bez tej jednej bili), to musimy tak wbić tę ostatnią bilę, by biała powędrowała w trójkąt i go rozbiła, umożliwiając jednocześnie kontynuowanie brejka. To jest najtrudniejsza część odmiany 14/1.

 

 


12ft Cup

12ftcup
TERMIN
3 - 4 sierpnia

ZAPISY
zakończone

ROZSTAWIENIE
wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani
według kolejności zgłoszeń

OPŁATA STARTOWA
30 zł

Po raz 13 (słownie: TRZYNASTY!) w naszym klubie zostanie rozegrany coroczny 12ft Cup. Są to najstarsze zawody snookerowe rozgrywane cyklicznie w Poznaniu. Słowem tradycja przez duże "T". Coraz dłuższa lista zwycięzców niezwykle nas cieszy. Co cieszy nas jeszcze bardziej, to to, że nazwiska z pierwszych edycji nadal przewijają się w obecnych rozgrywkach klubowych. Obok Otwartych Mistrzostw Wielkopolski - drugi turniej tego lata, w którym gramy w snookera bez żadnych udziwnień czy urozmaiceń. Snooker, w tradycyjnej, najprostszej postaci. Tutaj tytułu broni Ariel Trębocha, który pokonał 3:2 najczęściej zwyciężającego w tych zawodach na przestrzeni wielu lat Pawła Rogozę.

 

 


Handicap Poznań Open

hpo
TERMIN
10 - 11 sierpnia

ZAPISY
zakończone

ROZSTAWIENIE
wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani
według kolejności zgłoszeń

OPŁATA STARTOWA
30 zł

W turniejach zawsze zdarzają się mecze ciekawsze i te słabsze. Te bardziej zacięte jak i te przysłowiowe "do jednej bramki". Ale nie tu! Handicap Poznań Open to zawody, które z założenia mają mieć wszystkie mecze zacięte do ostatniej bili i pojedynki wyciskające olbrzymie emocje z zawodników i widzów. Istotną cechą tych zawodów jest to, że wygrać je może każdy. Dosłownie KAŻDY. Ideą przewodnią zawodów jest wyrównanie szans pomiędzy zawodnikami najskuteczniejszymi a tymi, którzy mają umiejętności nieco, czy nawet znacznie mniej. Jak to przebiega w praktyce? Każdy zawodnik zgłoszony do turnieju będzie miał przypisany handicap. Handicap to liczba punktów, którą zawsze oddaje się przeciwnikowi na początku frejma. Jeśli np. Tytus Pawlak ma handicap 66 a Tomasz Sobczak 23, więc gdy obaj oddadzą sobie nawzajem tyle punktów ile mają handicapu, to na początku każdego frejma Sobczak wygrywa 43:0 (66-23). Handicap będzie ustalany dla każdego zawodnika idywidualnie w oparciu o jego najwyższą pozycję, którą kiedykolwiek osiągnął w Lidze Snookera 12ft, w rankingu PORS (jeśli był sklasyfikowany powyżej 200 miejsca) oraz wg najwyższego brejka wbitego podczas jakichkolwiek zawodów. Dla zawodników, z rozgrywek PZSiBA z TOP16 i oraz dla tych, którzy nigdzie nie byli sklasyfikowani, handicap będzie ustawiany ręcznie i arbitrażowo.

 

 


Team Grand Prix

teamgp
TERMIN
17 - 18 sierpnia

ZAPISY
zakończone
ROZSTAWIENIE
wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani
według kolejności zgłoszeń

OPŁATA STARTOWA
30 zł od osoby
Drugi z drużynowych turniejów snookerowych tego lata. Zawody, które gwarantują stały tłok w klubie - drużyny są trzyosobowe. Zdecydowanie jest to jeden z turniejów z najciekawszą formą snookera. Formą, która święciła czasy popularności kilka-kilkanaście lat temu. Według niej rozgrywano przez długi czas Drużynowe Mistrzostwa Polski a nawet zdarzyły się zorganizowane w ten sposób Drużynowe Mistrzostwa Europy. Idea polega na tym, że drużyny są trzyosobowe, gramy do określonej ilości punktów a każdy z zawodników ma swoją sztafetę punktów do zdobycia. W naszych, poznańskich warunkach cechą charakterystyczną tych zawodów jest to, że przynosi duże zdobycze punktowe wielu zawodnikom (każdy zawodnik zdobywa tyle punktów ile zdobywa jego drużyna). Dla przypomnienia - drużyny składają się z trzech zawodników. Gra w fazie grupowej toczy się systemem 4x30. Oznacza to, że gdy pierwszy zawodnik osiągnie barierę 30 punktów zmienia go następny zawodnik w drużynie. Kolejny zaczyna grę od pułapu 60 punktów a od 90 punktów na liczniku do gry powraca zawodnik z pierwszej zmiany. System jest podwyższany w fazie pucharowej

 

 

 

 

 

 

summer time 2018 9ball


9 bil

TERMIN
24 sierpnia

ZAPISY
zakończone

ROZSTAWIENIE
wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani
według kolejności zgłoszeń

OPŁATA STARTOWA
25 zł

Odmiana, która powraca do nas jak bumerang. Widywaliśmy już ją wielokrotnie w Turniejach o Puchar Ligi Pool Bilarda 12ft, w Turniejach Noworocznych. Ba! Nawet jedna edycja Ligi Pool Bilarda była rozgrywana w "dziewiątkę". Tradycyjnie nie mogło jej zabraknąć w Cyklu SummerTime. Ta odmiana ma wielu fanów u nas w klubie. Fanów, którzy krzywym okiem spoglądają na najpopularniejszą 8 bil i przy okazji pojawiania się zawodów w 9 bil, praktycznie zawsze się aktywują i uczestniczą w zmaganiach. Dziewiątka jako odmiana najbardziej dynamiczna, nieprzewidywalna, szybka w rozstrzygnięciach - jest ciekawą alternatywą dla pozostałych odmian pool bilarda. Należy zaznaczyć, że przepisy bilardowe czasem ulegają zmianie. Ostatnio mieliśmy zawirowania dotyczące ustawienia początkowego romba przed rozbiciem. Najnowsze ustalenia są takie, że wracamy do starego ustawienia - na punkcie głównym znow stawiamy bilę z numerem jeden.

 

 


6red

6red
TERMIN
25 sierpnia

ZAPISY
zakończone

ROZSTAWIENIE
wg rankingu SummerTime, niesklasyfikowani
według kolejności zgłoszeń

OPŁATA STARTOWA
20 zł

Turniej, który pojawił się w zeszłym roku w Cyklu SummerTime po trzech latach przerwy. Zainteresowanie odmianą 6 red nada jest wysokie, zatem w 2019 również w kalendarzu tych zawodów nie mogło zabraknąć. Świat nie stoi w miejscu i okazuje się, że przepisy snookera na sześciu czerwonych również ewoluują. My jednak trwamy przy wersji sprzed kilku lat, która gwarantuje większą dynamikę gry. W dzisiejszych czasach reguły 6red przewidują po faulu zasadę chybienia. My cały czas tego zapisu nie uznajemy i po faulu zawsze mamy białą "z ręki" (no chyba, że była potrzeba faulu ze snookera). Szybkie pojedynki dają możliwość przeprowadzenia dużej ilości meczów, więc zawody na pewno będą rozgrywane najpierw systemem grupowym.

 

 

summerpool
Finał SummerTime

TERMIN
31 sierpnia

ZAPISY
otwarte (dla top 16)

ROZSTAWIENIE
wg rankingu SummerTime

OPŁATA STARTOWA
30 zł

Zwieńczenie letnich poolbilardowych rozgrywek. Zagra tu najlepsza szesnastka klasyfikacji bilardowej. Forma finału zdecydowanie przypadła zawodnikom do gustu i stanowi przez to jeden z ciekawszych turniejów Cyklu. Zatem i w tym roku każdy mecz będzie można rozegrać w odmiany, które były obecne podczas tegorocznego SummerTime: 8 bil, 9 bil, lub 14/1. O wyborze danej odmiany przed każdym meczem będzie decydowała osoba sklasyfikowana niżej w rankingu Cyklu SummerTime. Przez to, że osoba niżej sklasyfikowana wybiera dyscyplinę "pod siebie", pojedynki w turnieju mogą stać się bardziej zacięte. To będzie ostatnia impreza bilardowa Cyklu SummerTime 2019.

 

 


Finał SummerTime

summersno
TERMIN
31 sierpnia - 1 września

ZAPISY
otwarte (dla top 16)

ROZSTAWIENIE
wg rankingu SummerTime

OPŁATA STARTOWA
30 zł

Ostatnia impreza Cyklu, z założenia najsilniej obsadzona, przeznaczona dla najlepszych snookerzystów lata. Pierwsza szesnastka snookerowej klasyfikacji SummerTime jak zwykle zagwarantuje najwyższy poziom finału letnich rozgrywek. Mecze do 3 wygranych frejmów wykluczają przypadkowe "ślizganie się" do następnej rundy. Tu już nie ma słabych. Zdarzało się już, że zawodnik rozstawiony z najniższym numerem 16 eliminował turniejową "jedynkę". Wszyscy sobie życzymy takich niespodzianek na pożegnanie lata w 12ft! W zeszłym roku zwycięzca Finału Ariel Trębocha okrasił te zawody najwyższym brejkiem w historii 12ft - 137 punktów. Życzymy sobie nadal oglądać takie wyczyny w Finale SummerTime!